Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 4 5814792430 V581-5/3PC-230AC-I4-2CNO-HNX-AA-X-S-T0
€560.41
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5814792430
Manufacturer Nr.
5814792430
V581-5/3PC-230AC-I4-2CNO-HNX-AA-X-S-T0
Frequently Bought Together
-
This Item:
€560.41Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480175203 RTC-DA-050-0785-RI-MBM00S00BLPRA5P0P0
€1,339.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480725177 AV-AV03X4-DSUB25
€712.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 5000 l/min |
| Switching principle | 5/3, pressurized center |
| Version | Pressurized Center |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 16 bar |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 230 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Manual override | without |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | External |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30x22 mm CNOMO |
| Valve type | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | M5 |
| Holding power AC 50 Hz | 10.8 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 15.2 VA |
| Flow conductance C | 15.5 l/(s*bar) |
- Standardized valve system
- ISO size 1 to 4 available
- Robust design
- Integrated exhaust throttles
- Numerous voltage ranges
- Pressure range up to 16 bar possible
- CNOMO interface
- Small dimensions
- Fast shifting times
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
| Manufacturer Nr. | 5814792430 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



