Aventics OR unit 0821000005 CELLULE OU 1
€47.10
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821000005
Manufacturer Nr.
0821000005
CELLULE OU 1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€47.10Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480656947 TRB-DA-063-0320-0-2-2-1-3-1-ACC
€411.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series AS2-FRE R412006181 AS2-FRE-G014-GAN-080-SSS-HO-05.00
€97.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Sealing principle | Soft Seal |
| Type | Poppet valve |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 1 µm |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Min. medium temperature | 0 °C |
| Max. medium temperature | 80 °C |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Logic function | Shuttle valves (OR) |
| Connection type | Plate valve with pipe connection |
| Nominal flow Qn | 80 l/min |
| Working pressure min. | 1 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Weight | 0.03 kg |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 0821000005 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.030000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





