Norgren C00GE0800. In-Line Flow Regulators (Block Form) Uni-Directional
€23.25
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-C00GE0800
Manufacturer Nr.
C00GE0800
High flow performance
In-line or panel mounting
Adjustment can be locked
Captive regulator needle will not blow out when unscrewed
Nickel plated brass components provide corrosion and contamination resistance and an extended life
Frequently Bought Together
-
This Item:
€23.25Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren D01470628 Db We-Vs 6-R1/4 Pneuf D
€3.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren C01470638. 90° Swivel Elbow Adaptor
€3.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 ... 60 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 8 mm |
| Shape | Straight |
| Materials - Body | Plastic PBT |
| Materials - Seals | NBR (silicone free) |
| Certification - REACH | Available |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51070201 |
| Classification - HS Code | 39174000 |
| Classification - HTS Code | 3917400019 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 40183100 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 19 mm |
| Dimensions - Length | 55.5 mm |
| Dimensions - Width | 42 mm |
| Weight | 0.05 kg |
| Series | Pneufit C |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | C00GE0800 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









