Norgren C00641000. Stem side tee (equal)
€5.34
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-C00641000
Manufacturer Nr.
C00641000
Norgren Pneufit® C fittings are ready to use, offering fast assembly with no need for tools and providing optimum flow
Releasable stainless-steel grab-ring to grip nylon or polyurethane tube (85 or 95 durometer)
Nickel plated brass components provide corrosion and contamination resistance and an extended life
Immediate quality sealing using silicone free U-packing
Frequently Bought Together
-
This Item:
€5.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren D00201200 G-Verbindung 12 Pneuf D
€5.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren D02250428 Ge-Vs 4-G1/4 Pneuf D
€2.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 ... 60 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 10 mm |
| Shape | Tee |
| Materials - Body | Plastic PBT |
| Materials - Seals | NBR (silicone free) |
| Series | Pneufit C |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | C00641000 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 39174000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










