Norgren C00GE0400. In-Line Flow Regulators (Block Form) Uni-Directional
€15.89
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-C00GE0400
Manufacturer Nr.
C00GE0400
High flow performance
In-line or panel mounting
Adjustment can be locked
Captive regulator needle will not blow out when unscrewed
Nickel plated brass components provide corrosion and contamination resistance and an extended life
Frequently Bought Together
-
This Item:
€15.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren D01251238 Ge-Vs 12-R3/8 Pneuf D
€4.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren C02G20828. Non-Return Valves
€27.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 ... 60 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 4 mm |
| Shape | Straight |
| Materials - Body | Plastic PBT |
| Materials - Seals | NBR (silicone free) |
| Certification - REACH | Available |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51070201 |
| Classification - HS Code | 39174000 |
| Classification - HTS Code | 3917400019 |
| Classification - MIL Spec | Unavailable |
| Classification - UNSPCS Code | 40183100 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 12 mm |
| Dimensions - Length | 45 mm |
| Dimensions - Width | 33 mm |
| Weight | 0.04 kg |
| Series | Pneufit C |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | C00GE0400 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









