€8.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-C024J0405
Manufacturer Nr.
C024J0405
Norgren Pneufit® C fittings are ready to use, offering fast assembly with no need for tools and providing optimum flow
Releasable stainless-steel grab-ring to grip nylon or polyurethane tube (85 or 95 durometer)
Nickel plated brass components provide corrosion and contamination resistance and an extended life
Immediate quality sealing using silicone free U-packing
Frequently Bought Together
-
This Item:
€8.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren C02881228. Swivel Y adaptor - parallel
€8.82Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren D00430600 W-Steck-Vb 6 Pneuf D
€3.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 ... 60 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 4 mm |
| Thread | M5 |
| Shape | Elbow |
| Materials - Body | Plastic PBT |
| Materials - Seals | NBR (silicone free) |
| Series | Pneufit C |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | C024J0405 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











