Norgren 241450818. Push-On Tube Fittings
€5.62
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-241450818
Manufacturer Nr.
241450818
Ideal for use on vacuum systems
For simple quick connection of pneumatic circuits
Neat, compact design
Precision machined for complete reliability
Corrosion resistant
Unique barb shape ensures good grip on tube even if fitting is tightened by hand
Ideal for use in confined spaces where tight bend radii are required
Tubing nuts included
Frequently Bought Together
-
This Item:
€5.62Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 160050048. BSP and Hose Fittings
€2.97Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 20A000028. Pneufit Push-In Fittings
€6.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -18 ... 70 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 8 mm |
| I/D Tube | 6 mm |
| Thread | R1/8 |
| Shape | Elbow |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Range | 24 |
| Series | Push On Fitting |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 241450818 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










