€12.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-241450848
Manufacturer Nr.
241450848
Ideal for use on vacuum systems
For simple quick connection of pneumatic circuits
Neat, compact design
Precision machined for complete reliability
Corrosion resistant
Unique barb shape ensures good grip on tube even if fitting is tightened by hand
Ideal for use in confined spaces where tight bend radii are required
Tubing nuts included
Frequently Bought Together
-
This Item:
€12.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 430900600. Compression Fittings, External Nut
€19.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 150236848. BSP and Hose Fittings
€7.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -18 ... 70 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 8 mm |
| I/D Tube | 6 mm |
| Thread | R1/2 |
| Shape | Elbow |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Range | 24 |
| Series | Push On Fitting |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 241450848 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







