Norgren 242470818. Push-On Tube Fittings
€5.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-242470818
Manufacturer Nr.
242470818
Ideal for use on vacuum systems
For simple quick connection of pneumatic circuits
Neat, compact design
Precision machined for complete reliability
Corrosion resistant
Unique barb shape ensures good grip on tube even if fitting is tightened by hand
Ideal for use in confined spaces where tight bend radii are required
Tubing nuts included
Frequently Bought Together
-
This Item:
€5.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 108250810 Ge-Verb. 8-M10X1
€13.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 291171338 Gew-Tülle I13-R3/8
€6.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -18 ... 70 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 8 mm |
| I/D Tube | 6 mm |
| Thread | G1/8 |
| Shape | Elbow |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 37150190 |
| Range | 24 |
| Series | Push On Fitting |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 242470818 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





