Norgren 233260600. Single Shut Off Quick Release Couplings
€16.39
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-233260600
Manufacturer Nr.
233260600
Single shut off: The plug designed straight through, coupling shuts off immediately when connection is broken. The ideal solution for operating compressed air tools
Single handed operation
Compact robust construction
High flow, low pressure drop
Frequently Bought Together
-
This Item:
€16.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren SP/M068/0005 T-Verteilerstück
€10.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 42004000300
€32.81Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Operating Temperature | -20 ... 100 °C |
|---|---|
| Operating Pressure | 0 ... 35 bar |
| O/D Tube | 8 mm |
| I/D Tube | 6 mm |
| Range | 233 |
| Series | Couplings |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 233260600 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






