Norgren 241251048. Push-On Tube Fittings
€7.73
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-241251048
Manufacturer Nr.
241251048
Ideal for use on vacuum systems
For simple quick connection of pneumatic circuits
Neat, compact design
Precision machined for complete reliability
Corrosion resistant
Unique barb shape ensures good grip on tube even if fitting is tightened by hand
Ideal for use in confined spaces where tight bend radii are required
Tubing nuts included
Frequently Bought Together
-
This Item:
€7.73Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 24B710828 2-Fach Ts-Vs 8/6-G1/4 Push-On
€20.89Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 100080600 Einpresspatrone 6mm Pneufit
€2.83Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -18 ... 70 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 10 bar |
| O/D Tube | 10 mm |
| I/D Tube | 8 mm |
| Thread | R1/2 |
| Shape | Straight |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Range | 24 |
| Series | Push On Fitting |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 241251048 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






