Norgren 10A710818. Pneufit Push-In Fittings
€14.21
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-10A710818
Manufacturer Nr.
10A710818
Compact units featuring retained collets and positive tube anchorage
Silicone free O-ring seals
Easy tube insertion for rapid assembly
For quick and simple assembly of pneumatic circuits
Wide range of types available
Reliable and corrosion resistant
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.21Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 101450838. Pneufit Push-In Fittings
€8.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren G/M12-L ÜBERWURFMUTTER 12
€3.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 18 bar |
| O/D Tube | 8 mm |
| Thread | G1/8 |
| Shape | Banjo |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Series | Pneufit |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 10A710818 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








