Norgren 101471228. Pneufit Push-In Fittings
€13.77
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-101471228
Manufacturer Nr.
101471228
Compact units featuring retained collets and positive tube anchorage
Silicone free O-ring seals
Non-PTFE based thread sealant on all BSP taper threads
Easy tube insertion for rapid assembly
Internal hexagon on straight adaptors allows assembly in confined spaces
For quick and simple assembly of pneumatic circuits
Wide range of types available
Reliable and corrosion resistant
Frequently Bought Together
-
This Item:
€13.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 233160600. Single Shut Off Quick Release Couplings
€3.91Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 100231410. Pneufit Unequal Stem
€9.51Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 18 bar |
| O/D Tube | 12 mm |
| Thread | R1/4 |
| Shape | Elbow |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 37150190 |
| Series | Pneufit |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 101471228 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






