Norgren 102471228. Pneufit Push-In Fittings
€14.75
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-102471228
Manufacturer Nr.
102471228
Compact units featuring retained collets and positive tube anchorage
Silicone free O-ring seals
Easy tube insertion for rapid assembly
For quick and simple assembly of pneumatic circuits
Wide range of types available
Reliable and corrosion resistant
Frequently Bought Together
-
This Item:
€14.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 20F002828. Pneufit Push-In Fittings
€15.65Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren PA2-0310100. Nylon tubing
€312.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | -0.9 ... 18 bar |
| O/D Tube | 12 mm |
| Thread | G1/4 |
| Shape | Elbow |
| Materials - Body | Nickel plated brass |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 37150190 |
| Series | Pneufit |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | 102471228 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 74122000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








