Norgren L72M-2GP-ETN. Excelon micro fog lubricator, G1/4, closed bowl
€127.01
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-L72M-2GP-ETN
Manufacturer Nr.
L72M-2GP-ETN
Excelon design allows in-line or modular installation
Flow sensor provides a nearly constant oil/air ratio over a wide range of flows
All round (360°) visibility of sight-feed dome for ease of drip rate setting
Micro-fog lubricators for best lubrication in general purpose pneumatic applications
This product has been superseded, see below
Frequently Bought Together
-
This Item:
€127.01Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren F07-200-M3MG. F07 Series general purpose filter, G1/4, manual drain, 40µm filter element
€59.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren F73G-4GN-AP1. Excelon general purpose filter, G1/2, automatic drain, 5µm filter element
€313.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -30 ... 122 °F |
| Port Size | G1/4 |
| Drain Type | None |
| Maximum Inlet Pressure | 10 bar |
| Lubricator Fog Type | Micro fog |
| Flow | 51 scfm |
| Materials - Body | Zinc |
| Materials - Bowl | Polycarbonate |
| Materials - Elastomers | Geolast® |
| Certification - REACH | Available |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050502 |
| Classification - HS Code | 84811005 |
| Classification - HTS Code | 8481100040 |
| Classification - MIL Spec | Available on request |
| Classification - UNSPCS Code | 27131604 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 49 mm |
| Dimensions - Length | 151 mm |
| Dimensions - Width | 51 mm |
| Weight | 0.49 kg |
| Range | L72M |
| Series | Excelon |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | L72M-2GP-ETN |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84243010 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







