Norgren R73G-4AK-RMN. Excelon general purpose pressure regulator, 1/2 PTF, 0.3-10 bar, without gauge
€247.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-R73G-4AK-RMN
Manufacturer Nr.
R73G-4AK-RMN
Excelon design allows in-line or modular installation
Balanced valve design for optimum pressure control
Standard relieving models allow reduction of downstream pressure when the system is dead-ended
Push to lock adjusting knob with tamper resistant accessory
This product has been superseded, see below
Frequently Bought Together
-
This Item:
€247.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren P1A-200-M3QG W-Einheit 40My 0,3-7 G1/4
€134.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren 4328-53 A-Block 3/4
€194.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -30 ... 175 °F |
| Port Size | 1/2" PTF |
| Gauge | No gauge |
| Gauge Port | 1/4" PTF |
| Maximum Inlet Pressure | 20 bar |
| Outlet Pressure Adjustment | 5 ... 150 psi |
| Relieving / Non Relieving | Relieving |
| Flow | 144 scfm |
| Materials - Adjusting Knob | Acetal resin |
| Materials - Body | Aluminium |
| Materials - Bonnet | Aluminium |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Range | R73G |
| Series | Excelon |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | R73G-4AK-RMN |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84811099 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought










