Norgren F72C-2GD-AL0. Excelon oil removal filter, G1/4, automatic drain, 0.01µm filter element
€269.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-F72C-2GD-AL0
Manufacturer Nr.
F72C-2GD-AL0
Excelon design allows in-line installation or modular installation with other Excelon products
High efficiency oil and particle removal
Quick release bayonet bowl
Service indicator standard
This product has been superseded, see below
Frequently Bought Together
-
This Item:
€269.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren B74G-4GK-QD1-RMN F-Regler 5My 0,3-10 G1/2
€322.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren R74G-3GK-RMN. Excelon general purpose pressure regulator, G3/8, 0.3-10 bar, without gauge
€178.48Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -29 ... 122 °F |
| Port Size | G1/4 |
| Drain Type | Auto drain |
| Filter Element | 0.01 μm |
| Maximum Inlet Pressure | 8 bar |
| Flow | 9.5 scfm |
| Materials - Body | Zinc |
| Materials - Bowl | Polycarbonate |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Filter Element | synthetic fibre & polturethane foam |
| Certification - REACH | Available |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050303 |
| Classification - HS Code | 84149000 |
| Classification - HTS Code | 8414909090 |
| Classification - MIL Spec | Available on request |
| Classification - UNSPCS Code | 40161505 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 49 mm |
| Dimensions - Length | 194 mm |
| Dimensions - Width | 51 mm |
| Weight | 0.4 kg |
| Range | F72C |
| Series | Excelon |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | F72C-2GD-AL0 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






