Norgren F39-100-A0TG. F39 Series oil removal filter, G1/8, automatic drain, 0,01µm filter element
€95.02
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-F39-100-A0TG
Manufacturer Nr.
F39-100-A0TG
Compact design
High efficiency oil and particle removal
Frequently Bought Together
-
This Item:
€95.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren B73G-2GK-AD3-RMN F-Regler 40My 0,3-10 G1/4
€538.13Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren B72G-3GK-ST1-RMN F-Regler 5 0,30-10,0
€182.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -30 ... 125 °F |
| Port Size | G1/8 |
| Drain Type | Auto drain |
| Filter Element | 0.01 μm |
| Maximum Inlet Pressure | 10 bar |
| Materials - Body | Zinc |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Filter Element | synthetic fibre & polturethane foam |
| Certification - REACH | Available |
| Certification - RoHS Compliant | Available on request |
| Certification - WEEE | NonWEEE |
| Classification - eClass 11 | 51050303 |
| Classification - HS Code | 84149000 |
| Classification - HTS Code | 8414909090 |
| Classification - MIL Spec | Available on request |
| Classification - UNSPCS Code | 40161505 |
| Classification - US ECCN | EAR99 |
| Dimensions - Height | 37 mm |
| Dimensions - Length | 104 mm |
| Dimensions - Width | 42 mm |
| Range | F39 |
| Series | 07 Series |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | F39-100-A0TG |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






