Norgren RM/55441/M/125. Roundline double acting cylinder, 40mm diameter, 125mm stroke
€251.64
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/55441/M/125
Manufacturer Nr.
RM/55441/M/125
Clean line design
Low friction, long life seals
Standard magnetic piston for full control system versatility
Non-lube operation
Frequently Bought Together
-
This Item:
€251.64Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RT/57240/M/170. Roundline double acting cylinder, 40mm diameter, 170mm stroke
€146.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RT/57232/MF/30. Roundline double acting cylinder, 32mm diameter, 30mm stroke
€102.75Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 1 ... 10 bar |
| Port Size | G1/4 |
| Cylinder diameter | 40 mm |
| Stroke Length | 125 mm |
| Operation | Double acting |
| Cushioning | Adjustable cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 754 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Martensitic) |
| Materials - Seals | Polyurethane |
| Range | RM/55401/M |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/55441/M/125 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






