Norgren RM/925/580. RM/900 tie rod double acting cylinder, 2-1/2" diameter, 580mm stroke
€1,034.54
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/925/580
Manufacturer Nr.
RM/925/580
Large range of bore sizes – ideal for a wide variety of industrial applications
Long established design – proven ruggedness and reliability
Extensive choice of mountings
Adjustable cushioning
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,034.54Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren RM/192050/M/125 Dw Kompakt-Mzyl
€344.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren PVA/182100/MI3 Dw Smooth-Line Zylinder
€1,400.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar |
| Port Size | G3/8 |
| Cylinder diameter | 2-1/2" |
| Stroke Length | 580 mm |
| Cushioning | Adjustable cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Non-magnetic |
| Theoretical Force | 1626 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Bearings | Aluminium |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Martensitic) |
| Materials - Piston | Aluminium |
| Range | RM/900 |
| Series | Martonair |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/925/580 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



