Norgren RM/960/M/525. RM/900 tie rod double acting cylinder, 6" diameter, 525mm stroke
€2,252.12
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
NRG-RM/960/M/525
Manufacturer Nr.
RM/960/M/525
Large range of bore sizes – ideal for a wide variety of industrial applications
Long established design – proven ruggedness and reliability
Extensive choice of mountings
Adjustable cushioning
Frequently Bought Together
-
This Item:
€2,252.12Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren PVA/182063/MU1 Dw Smooth-Line Zylinder
€957.00Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Norgren A44025AADAA/750 Lintra-Lite-Zyl. Dämpfung
€2,104.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Medium | Compressed Air |
|---|---|
| Operating Temperature | -20 ... 80 °C |
| Operating Pressure | 2 ... 10 bar |
| Port Size | G1/2 |
| Cylinder diameter | 6" |
| Stroke Length | 525 mm |
| Cushioning | Adjustable cushioning |
| Magnetic/Non-magnetic | Magnetic |
| Theoretical Force | 10207 N |
| Materials - Barrel | Anodised aluminium alloy |
| Materials - Bearings | Aluminium |
| Materials - Elastomers | Nitrile rubber |
| Materials - Piston Rod | Stainless steel (Martensitic) |
| Materials - Piston | Aluminium |
| Range | RM/900 |
| Series | Martonair |
| Brand | Norgren |
| Manufacturer Nr. | RM/960/M/525 |
|---|---|
| Manufacturer | Norgren |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84123100 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





