Aventics Vacuum filter Inline, Series VFI R412010112 VFI 6/4
€12.22
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412010112
Manufacturer Nr.
R412010112
VFI 6/4
Frequently Bought Together
-
This Item:
€12.22Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Spring-loaded plunger, Series PSL 0821305171 PSL-M003-M003-0005
€58.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Vacuum filter Inline, Series VFI 2737000380 G3/8
€15.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Vacuum filter |
| filter porosity | 50 µm |
| Nominal flow Qn | 32 l/min |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | 0.007 kg |
| max. overpressure at 25° C | 7 bar |
| max. overpressure at 50°C | 5 bar |
| Max. vacuum level at p.opt | 99 % |
| Mounting | installing in piping |
| Type | VFI-6/4 |
| External Ø | 6 mm |
| Internal Ø | 4 mm |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material filter insert | Polyamide, Polypropylene |
| Manufacturer Nr. | R412010112 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.007000 |
| HS-Code | 84213915 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







