€106.02
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821300307
Manufacturer Nr.
0821300307
NL2-FRE-G014-GAU-030-PNB-HO-05,00
Frequently Bought Together
-
This Item:
€106.02Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL2-RGS R412004951 NL2-RGS-G038-GAN-010-PNE
€143.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series NL2-FRE 0821300220 NL2-FRE-G014-GAU-100-PBS-HO-05,00
€266.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Filter pressure regulator |
| Reservoir | reservoir, polycarbonate, without protective guard |
| Port | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 1650 l/min |
| Filter porosity | 5 µm |
| Condensate drain | semi-automatic, open without pressure |
| Pressure gauge | with pressure gauge |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Regulation range min. | 0.1 bar |
| Regulation range max. | 3 bar |
| Type | 1-part |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Pressure supply | single |
| Mounting orientation | vertical |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Filter element | exchangeable |
| Filter reservoir volume | 25 cm³ |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | 6 : 7 : - |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 0.542 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821300307 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.542000 |
| HS-Code | 84811005 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









