Aventics Oil separator, Series MU1 R412028129 MU1-EFN-G034
€129.85
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412028129
Manufacturer Nr.
R412028129
MU1-EFN-G034
Frequently Bought Together
-
This Item:
€129.85Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series MU1-FLS R412006570 MU1-FLS-G200-SSN-AO-60,00
€1,170.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure relief valve, Series MU1 0821302046 MU1-RGR-G014-GAN-SS P(0,10-2,00)
€43.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Oil separator |
| Reservoir | Reservoir Polypropylene |
| Compressed air connection | G 3/4 |
| Nominal flow Qn | 12000 l/min |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 120 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Function | filter silencer |
| Weight | 0.48 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Material reservoir | Polypropylene |
- High flow rate possible due to the large nominal width
- Robust design
- Metal housing
- Suitable for operations in harsh environments
| Manufacturer Nr. | R412028129 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.480000 |
| HS-Code | 84213925 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








