Aventics Pressure regulator, Series MU1-RGS 0821302026 MU1-RGS-G012-GAN-DS P(0,05-8,00)
€277.56
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821302026
Manufacturer Nr.
0821302026
MU1-RGS-G012-GAN-DS P(0,05-8,00)
Frequently Bought Together
-
This Item:
€277.56Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series MU1-FLS R412000667 MU1-FLS-G112-PBS-MA-8,00
€661.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Condensate separator, Series MU1 R412010689 MU1-COS-G012-PBP-AO
€93.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Function | Standard pressure regulator |
| Parts | Pressure regulator |
| Pressure gauge | without pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 5500 l/min |
| Regulation range min. | 0.2 bar |
| Regulation range max. | 8 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 13 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Activation | Pneumatically |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Pressure supply | single |
| Control pressure max. | 8 bar |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 1.1 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- High flow rate possible due to the large nominal width
- Robust design
- Metal housing
- Suitable for operations in harsh environments
| Manufacturer Nr. | 0821302026 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







