Aventics Micro oil-mist lubricator, Series NL1-LBM 0821301702 NL1-LBM-G018-PNB-ON
€42.42
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821301702
Manufacturer Nr.
0821301702
NL1-LBM-G018-PNB-ON
Frequently Bought Together
-
This Item:
€42.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series NL1-FLS 0821303713 NL1-FLS-G014-PNB-HO-05,00
€30.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-shut-off valve, mechanically operated, Series NL1-BAV 0821300772 NL1-BAV-G018-SOM-MAN-DS
€42.53Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Lubricator |
| Reservoir | reservoir, polycarbonate, without protective guard |
| Compressed air connection | G 1/8 |
| Nominal flow Qn | 1000 l/min |
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Type of filling | Manual oil filling |
| Lubricator reservoir volume | 35 cm³ |
| Oil dosing at 1000 l/min | 10-20 drops |
| Function | Micro oil-mist lubricator |
| Function | Can be assembled into blocks |
| Weight | 0.23 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Polycarbonate |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821301702 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.230000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








