Aventics Active carbon filter, Series AS3-FLA R412007075 AS3-FLA-G012-PBP
€164.68
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412007075
Manufacturer Nr.
R412007075
AS3-FLA-G012-PBP
Frequently Bought Together
-
This Item:
€164.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, electrically operated, Series AS3-SOV-...-POS R412007356 AS3-SOV-G012-3/2-POS-024-M12-M12R
€394.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series AS3-FLS R412007017 AS3-FLS-G012-SSS-AC-05,00
€162.26Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Active carbon filter |
| Reservoir | reservoir, polycarbonate, with PA protective guard |
| Port | G 1/2 |
| Nominal flow Qn | 1000 l/min |
| Condensate drain | without |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | - : - : 1 |
| Filter reservoir volume | 49 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Recommended pre-filtering | 0.01 µm |
| Weight | 0.375 kg |
| Mounting orientation | vertical |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Housing material | Polyamide |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material threaded bushing | Die cast zinc |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material protective guard | Polyamide |
| Material filter insert | Active carbon |
- This modular versatile series allows to combine a huge range of different functions
- The compact dimensions save space
- Reduced energy consumption
- Lightweight
- Easy-to-use design
- Reliable and safe due to dedicated safety components
- Simple assembly and low maintenance efforts
| Manufacturer Nr. | R412007075 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.375000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







.jpg?width=240&height=300&store=en&image-type=small_image)

