Aventics Condensate separator, Series MU1 R412010689 MU1-COS-G012-PBP-AO
€93.36
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412010689
Manufacturer Nr.
R412010689
MU1-COS-G012-PBP-AO
Frequently Bought Together
-
This Item:
€93.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Standard oil-mist lubricator, Series MU1-LBS R412006580 MU1-LBS-G112-PBS
€471.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter, Series MU1-FLS R412007588 MU1-FLS-G114-PBS-HO 40UM
€378.78Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Condensate separator |
| Mounting orientation | vertical |
| Filter reservoir volume | 49 cm³ |
| Condensate drain | fully automatic, open without pressure |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | 0 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 0.185 kg |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material protective guard | Polyamide |
| Seal material | Nitrile butadiene rubber |
- High flow rate possible due to the large nominal width
- Robust design
- Metal housing
- Suitable for operations in harsh environments
| Manufacturer Nr. | R412010689 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.185000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought







