Aventics Pressure regulator, Series MU1-RGS R412006577 MU1-RGS-G112-GAN-160-PNE
€735.23
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412006577
Manufacturer Nr.
R412006577
MU1-RGS-G112-GAN-160-PNE
Frequently Bought Together
-
This Item:
€735.23Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series MU1-RGS R412006575 MU1-RGS-G114-GAN-15000-MAN
€604.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series MU1-RGS 0821302427 MU1-RGS-G018-GAN-MAN-100-SS
€27.67Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Function | Standard pressure regulator |
| Parts | Pressure regulator |
| Pressure gauge | without pressure gauge |
| Mounting orientation | Any |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Port | G 1 1/2 |
| Nominal flow Qn | 31500 l/min |
| Regulation range min. | 0.5 bar |
| Regulation range max. | 20 bar |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 40 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 80 °C |
| Activation | Pneumatically |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Pressure supply | single |
| Control pressure min. | 0.5 bar |
| Control pressure max. | 20 bar |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 2 kg |
| Housing material | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
- High flow rate possible due to the large nominal width
- Robust design
- Metal housing
- Suitable for operations in harsh environments
| Manufacturer Nr. | R412006577 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 2.000000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








