Aventics Microfilter, Series NL1-FLC 0821303718 NL1-FLC-G014-PNB-HO-00,01
€159.98
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821303718
Manufacturer Nr.
0821303718
NL1-FLC-G014-PNB-HO-00,01
Frequently Bought Together
-
This Item:
€159.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series NL1-FRE 0821300751 NL1-FRE-G018-GAU-100-SSN-HO-05,00
€104.69Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Distributor, Series NL1-DIL 0821300771 NL1-DIL-G014-NC2
€24.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Microfilter |
| Parts | Microfilter |
| Reservoir | reservoir, polycarbonate, without protective guard |
| Port | G 1/4 |
| Filter porosity | 0.01 µm |
| Nominal flow Qn | 450 l/min |
| Condensate drain | semi-automatic, open without pressure |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | 1 : - : 2 |
| Filter reservoir volume | 16 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Recommended pre-filtering | 0.3 µm |
| Weight | 0.23 kg |
| Mounting orientation | vertical |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material threaded bushing | Die cast zinc |
| Material reservoir | Polycarbonate |
| Material filter insert | Borosilicate glass fiber |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821303718 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.230000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought








