Aventics Diaphragm-type dryer, Series NL2-ADD R412004243 NL2-ADD-G014-SSN 100LMIN
€1,859.09
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412004243
Manufacturer Nr.
R412004243
NL2-ADD-G014-SSN 100LMIN
Frequently Bought Together
-
This Item:
€1,859.09Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL2-RGS-...-DS 0821302408 NL2-RGS-G014-GAN-MAN-100-DS
€58.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Pressure regulator, Series NL2-RGS R412007613 NL2-RGS-G014-GAN 0,1-3 BAR, -30#C
€178.27Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Parts | Diaphragm-type dryer |
| Type | Diaphragm-type dryer |
| Mounting orientation | vertical |
| Port | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 100 l/min |
| Recommended pre-filtering µm | 5 µm, 0.01 µm |
| Filter element | not exchangeable |
| Working pressure min. | 4 bar |
| Working pressure max | 12.5 bar |
| Min. ambient temperature | 2 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Weight | 0.63 kg |
| Housing | Die cast zinc |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Aluminum |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | R412004243 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.630000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought









