Aventics Filling unit, electrically operated, Series AS5-SSU R412009287 AS5-SSU-G100-PVC-
€513.05
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412009287
Manufacturer Nr.
R412009287
AS5-SSU-G100-PVC-
Frequently Bought Together
-
This Item:
€513.05Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3/2-directional valve, electrically operated, Series AS5-SOV R412009266 AS5-SOV-G034-110
€328.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series AS5-FRE R412009209 AS5-FRE-G100-GAU-080-PBP-HO-05.00
€247.36Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 8750 l/min |
| Compressed air connection | G 1 |
| Working pressure min. | 2.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Sealing principle | soft seal |
| Pilot | Internal |
| Connection type | Pipe connection |
| Parts | 3/2-directional valve, Filling valve |
| Can be assembled into blocks | Can be assembled into blocks |
| basic valve with electrical connector | Basic valve without pilot valve, with CNOMO subbase |
| Type | Poppet valve |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. particle size | 25 µm |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/2 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 8750 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 3700 l/min |
| Duty cycle | 100 % |
| Protection class with connection | IP65 |
| Weight | 0.895 kg |
| Housing material | Polyamide |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material threaded bushing | Die cast zinc |
- This modular versatile series allows to combine a huge range of different functions
- The compact dimensions save space
- Reduced energy consumption
- Lightweight
- Easy-to-use design
- Reliable and safe due to dedicated safety components
- Simple assembly and low maintenance efforts
| Manufacturer Nr. | R412009287 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.895000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought


.jpg?width=152&height=190&store=en&image-type=small_image)






