Aventics Active carbon filter, Series NL2-FLA R412010792 NL2-FLA-G014-SSN
€157.17
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-R412010792
Manufacturer Nr.
R412010792
NL2-FLA-G014-SSN
Frequently Bought Together
-
This Item:
€157.17Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Diaphragm-type dryer, Series NL2-ADD R412004245 NL2-ADD-G014-SSN 200LMIN
€1,888.59Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics Filter pressure regulator, Series NL2-FRE 0821300330 NL2-FRE-G038-GAU-100-PNB-HO-05,00
€91.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Active carbon filter |
| Parts | Active carbon filter |
| Reservoir | Metal reservoir without window |
| Port | G 1/4 |
| Nominal flow Qn | 380 l/min |
| Working pressure min. | 0.5 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | - : - : 1 |
| Filter reservoir volume | 10 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Recommended pre-filtering | 0.01 µm |
| Weight | 0.432 kg |
| Mounting orientation | vertical |
| Type | Can be assembled into blocks |
| Housing material | Die cast zinc |
| Material front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material reservoir | Die cast zinc |
| Material filter insert | Active carbon |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | R412010792 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.432000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought











