Aventics valve housing, without cover 5814400000 V581-5/3CC-I4-A-X
€509.14
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5814400000
Manufacturer Nr.
5814400000
V581-5/3CC-I4-A-X
Frequently Bought Together
-
This Item:
€509.14Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480670539 CVI-TRB-DA-032-0160-22-6-0-1-0-000-4-0
€412.58Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480746108 AV-AV03X12-DSUB25
€1,570.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | 5/3-directional valve, closed center |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Oil content of compressed air min. | 40 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 400 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Weight | 1.1 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 5814400000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.100000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





