Aventics valve housing, without cover 5811400000 V581-5/3CC-I1-A-X
€158.46
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5811400000
Manufacturer Nr.
5811400000
V581-5/3CC-I1-A-X
Frequently Bought Together
-
This Item:
€158.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480760226 AV-AV05X5-DSUB25
€1,051.86Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0822341834 TRB-DA-040-0750-0122611100000000000000-B
€211.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | 5/3-directional valve, closed center |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Oil content of compressed air min. | 40 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 400 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Weight | 0.15 kg |
| Housing material | Aluminum |
| Manufacturer Nr. | 5811400000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.150000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



