Aventics 5/2-directional valve, Series CD01-PA 5763525270 CD01 - 5/2DS - 110AC
€151.72
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5763525270
Manufacturer Nr.
5763525270
CD01 - 5/2DS - 110AC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€151.72Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480660339 ITS-DA-160-0085-2-2-1-1-5-130-00-MT4-ACC
€1,600.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480325434 AS1-ACC-G014
€582.06Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal flow Qn | 1010 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Working pressure min. | 2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 110 V |
| Operational voltage AC at 60 Hz | 110 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +15% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +15% |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form C |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Pilot valve width | 26 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection, exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Holding power AC 50 Hz | 3 VA |
- Standardized valve system with size of 26 mm
- High flexibility and functionality
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
- Pressure range of up to 16 bar
- A combination with Series CD02-AL possible
| Manufacturer Nr. | 5763525270 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.250000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



