Aventics Pilot valve 5428110020 24V-50/60HZ
€82.44
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5428110020
Manufacturer Nr.
5428110020
24V-50/60HZ
Frequently Bought Together
-
This Item:
€82.44Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R432000737 SEAL STRIP 277-16/25-90
€204.96Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R432015768 DRUCKPLATTE CERAM-ISO1
€220.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Operational voltage AC at 50 Hz | 24 V |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -20% / +10% |
| Standards | CNOMO / NFE 49-003-1 |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Holding power AC 50 Hz | 8 VA |
| Switch-on power AC 50 Hz | 10 VA |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Weight | 0.17 kg |
| Manufacturer Nr. | 5428110020 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.170000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




