Aventics Manifold block, Series DO16 1825503860 DO16-D4-BP1
€48.80
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-1825503860
Manufacturer Nr.
1825503860
DO16-D4-BP1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€48.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480681362 CCI-DA-020-0140-0081224110000200000000-B
€113.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480669383 TRB-DA-080-0280-0-2-2-1-1-1-BAS
€317.87Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | Manifold strip |
| Compressed air connection 1 | M5 |
| Direction of pneumatic port (2,4) | On the side |
| Compressed air connection 2 / 4 | Ø 4x1 |
| Port 3 / 5 | M5 |
| Exhaust (3,5) | With directional exhaust (3/5) |
| Type | Single plug-in wiring |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Min. ambient temperature | -15 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Min. medium temperature | -15 °C |
| Max. medium temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. number of valve positions | 1 |
| Grid dimension | 18 mm |
| Mounting screw | M3 |
| Weight | 0.052 kg |
| Material base plate | Aluminum |
| Material push-in fitting | Brass |
| Manufacturer Nr. | 1825503860 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.052000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




