Aventics valve cover, with or without pilot valve 0493842803 581 MICROSOL ISO2 DS
€38.74
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0493842803
Manufacturer Nr.
0493842803
581 MICROSOL ISO2 DS
Frequently Bought Together
-
This Item:
€38.74Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480756482 AV-AV03X12-PROFINETIO
€2,884.49Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480723182 AV-AESX2-AV03X10-PROFINETIO
€2,659.68Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Pilot valve width | 15 mm |
| Type | 2x3/2-, 5/2-, 5/3-directional valve |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Oil content of compressed air min. | 40 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 400 mg/m³ |
| Max. particle size | 50 µm |
| Weight | 0.08 kg |
| Manufacturer Nr. | 0493842803 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.080000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



