Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 4 5814293190 V581-5/2DS-024DC-I4-2CNF-HUX-AA-X-S-T1
€663.92
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5814293190
Manufacturer Nr.
5814293190
V581-5/2DS-024DC-I4-2CNF-HUX-AA-X-S-T1
Frequently Bought Together
-
This Item:
€663.92Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480662644 PRA-DA-100-0400-0-2-1-1-1-5-BAS
€427.94Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series AV03 R422102426 AV03-5/2DS-VT00-024VDC-LOC
€106.46Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 6000 l/min |
| Switching principle | 5/2, double solenoid |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Min. working pressure | -0.95 bar |
| Max. working pressure | 10 bar |
| Operational voltage DC | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Actuating control | Double Solenoid |
| Sealing principle | Soft seal |
| Pilot | External |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30x30 mm CNOMO |
| Valve type | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | G 1/8 |
| Power consumption DC | 6 W |
| Flow conductance C | 24.5 l/(s*bar) |
| Throttle | with throttle |
- Standardized valve system
- ISO size 1 to 4 available
- Robust design
- Integrated exhaust throttles
- Numerous voltage ranges
- Pressure range up to 16 bar possible
- CNOMO interface
- Small dimensions
- Fast shifting times
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
| Manufacturer Nr. | 5814293190 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.100000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




