Aventics End plate left, End plate right 5801850000 CONNECTING PIECE
€43.60
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5801850000
Manufacturer Nr.
5801850000
CONNECTING PIECE
Frequently Bought Together
-
This Item:
€43.60Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5813260120 V581-5/2DS-024DC-I3-2P22-LB2-AA-X-C-T0
€368.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480764466 AV-AV05X13-DSUB44
€2,127.35Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Type | End plate |
| Direction of pneumatic port (1) | Both directions possible |
| Compressed air connection 1 | G 1/4 |
| Direction of pneumatic port (3,5) | Both directions possible |
| Port 3 / 5 | G 1/4 |
| Exhaust type | Ports separated |
| Exhaust (3,5) | uncollected exhaust |
| Frame size | ISO 1 |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | -1 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0.15 kg |
| Material base plate | Die-cast aluminum |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5801850000 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.150000 |
| HS-Code | 84819000 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




