Aventics 5/2-directional valve, Series CD01-PA 5763600620 CD01 - 5/2SR - 024DC
€111.90
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5763600620
Manufacturer Nr.
5763600620
CD01 - 5/2SR - 024DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€111.90Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480472551 ICS-D2-040-0100-0-00MP410BA1W02NF000000
€560.95Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480158991 RTC-DA-025-1280-BV-MBM00S00BLP000P0P0
€519.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal flow Qn | 1010 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form C |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | External |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Pilot valve width | 26 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Connection type | Plate connection |
| Return | with spring/air spring return |
| Compressed air connection input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection, exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Power consumption DC | 1.6 W |
| Frame size | 26 mm |
- Standardized valve system with size of 26 mm
- High flexibility and functionality
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
- Pressure range of up to 16 bar
- A combination with Series CD02-AL possible
| Manufacturer Nr. | 5763600620 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.200000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought



