Aventics 5/2-directional valve, Series CD01-PA 5763510210 CD01 - 5/2AR - 012DC
€103.61
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5763510210
Manufacturer Nr.
5763510210
CD01 - 5/2AR - 012DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€103.61Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 0822330220 MNI-DA-10-0115-U-31-01-1-00-000-00
€47.66Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480764797 AV-AV05X23-PROFIBUSDP
€5,134.16Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Nominal flow Qn | 1010 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Working pressure min. | 3 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| DC operating voltage | 12 V |
| Voltage tolerance DC | -10% / +10% |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form C |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Standards | ISO 15407-1 |
| Pilot valve width | 26 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Connection type | Plate connection |
| Return | with air spring return |
| Compressed air connection input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection, exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot input | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | base plate DIN ISO 15407-1 |
| Power consumption DC | 1.6 W |
| Frame size | 26 mm |
- Standardized valve system with size of 26 mm
- High flexibility and functionality
- Easy and flexible custom specific configurations via online configurator
- Pressure range of up to 16 bar
- A combination with Series CD02-AL possible
| Manufacturer Nr. | 5763510210 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.340000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





