Aventics Pneumatic timer 5510250100 551-025 010
€236.50
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-5510250100
Manufacturer Nr.
5510250100
551-025 010
Frequently Bought Together
-
This Item:
€236.50Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/2-directional valve, Series 581, size 3 5813612400 V581-5/2AR-230AC-I3-AP22-HBX-AA-D-S-T0
€296.34Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480328756 AS3-ACC-G012
€700.63Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Version | NC |
| Time delay | 10 s |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 70 °C |
| Oil content of compressed air min. | 0 mg/m³ |
| Oil content of compressed air max. | 1 mg/m³ |
| Logic function | YES |
| Nominal flow Qn | 120 l/min |
| Working pressure min. | 1.5 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Control pressure min. | 1.05 bar |
| Control pressure max. | 7 bar |
| Throttle | with throttle |
| Weight | 0.125 kg |
| Housing material | Polyoxymethylene |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Manufacturer Nr. | 5510250100 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.125000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




