Aventics Check-choke valve, Series 344 2992344130 344/130 ACID PROOF (G1/2)
€953.03
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-2992344130
Manufacturer Nr.
2992344130
344/130 ACID PROOF (G1/2)
Frequently Bought Together
-
This Item:
€953.03Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480608459 RTC-DA-016-0420-BV-MBM00S005LP000P0P0
€406.28Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480664960 RTC-DA-016-0220-BV-MBM41S007LP000P0P0
€433.39Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Port 1 | G 1/2 |
| Nominal flow Qn 2 to 1 | 5250 l/min |
| Flow conductance C | 7.23 l/(s*bar) |
| Medium | Oil, Compressed air |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Min. ambient temperature | -20 °C |
| Max. ambient temperature | 120 °C |
| Min. medium temperature | -20 °C |
| Max. medium temperature | 120 °C |
| Weight | 1 kg |
| Housing material | Stainless Steel |
| Seal material | Fluorocaoutchouc |
- Qn = 280 l/min ... 16000 l/min
| Manufacturer Nr. | 2992344130 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 1.000000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought





