Aventics 3/2-shut-off valve, mechanically operated, Series NL4-BAV 0821300982 NL4-BAV-G012-3/2NO-MAN-SS-2
€170.76
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0821300982
Manufacturer Nr.
0821300982
NL4-BAV-G012-3/2NO-MAN-SS-2
Frequently Bought Together
-
This Item:
€170.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480728298 HF03-LG-10-40
€2,349.20Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480771227 AV-AV05X24-ETHERCAT
€4,734.84Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Mechanical |
| Nominal flow Qn | 11000 l/min |
| Compressed air connection | G 1/2 |
| Working pressure min. | 0 bar |
| Working pressure max | 16 bar |
| Actuating element | Rotary knob |
| Sealing principle | metal/metal sealing |
| Type | Ball Valve |
| Parts | Shut-off valve |
| Lock type | lockable |
| Lock type | Standard locking, with key |
| Min. ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temperature | 60 °C |
| Min. medium temperature | -10 °C |
| Max. medium temperature | 60 °C |
| Medium | Compressed air, Neutral gases |
| Compressed air connection, exhaust | G 1/2 |
| Nominal flow Qn 1 to 2 | 11000 l/min |
| Nominal flow Qn 2 to 3 | 110 l/min |
| Weight | 0.82 kg |
| Housing material | Die cast zinc |
| Seal material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Material, front cover | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Material actuating control | Polyoxymethylene |
- Easy-to-assemble
- Manual, semi-automatic or fully-automatic condensate drains available
- Transparent reservoirs available
- Bayonet catches ensure easy maintenance
| Manufacturer Nr. | 0821300982 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.820000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




