Aventics 5/3-directional valve, Series HF04 0820062602 HF04 - 5/3CC - 024DC
€170.42
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820062602
Manufacturer Nr.
0820062602
HF04 - 5/3CC - 024DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€170.42Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480742567 HF03-LG-4-11
€980.04Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480645056 RTC-DA-040-1600-CG-MBM00S00BLP000HSHS
€3,925.33Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Function | closed center |
| Activation | Electrically |
| Flow L/M | 400 l/min |
| DC operating voltage | 24 V |
| Max Working Pressure | 10 bar |
| Housing | Polyamide |
| Sealing Material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Modes of Protection | Protected against polarity reversal |
| Switching principle | 5/3 |
| Protection class | IP65 |
| LED color | Yellow |
| Min to Max Ambient temperature | -5 °C - 50 °C |
| Manual override | without detent |
| Working pressure min. | -.9 bar |
- Series HF04 with up to 24 valves and 24 coils
- Series HF04-XF with up to 32 valves and 32 coils
- Series HF04-XF the working ports are rotatable
- High connectivity through Multipol or Fieldbus connection
| Manufacturer Nr. | 0820062602 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.046000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought






