Aventics 5/2-directional valve, Series HF04 0820062501 HF04 - 5/2DS - 024DC
€158.29
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820062501
Manufacturer Nr.
0820062501
HF04 - 5/2DS - 024DC
Frequently Bought Together
-
This Item:
€158.29Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 2 5812522600 V581-5/3EC-048DC-I2-2P22-HBX-PA-X-S-T0
€305.55Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 3221241710 CPC-DA-040-0020-521711-MODI
€477.98Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Flow L/M | 400 l/min |
| DC operating voltage | 24 V |
| Max Working Pressure | 10 bar |
| Housing | Polyamide |
| Sealing Material | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Modes of Protection | Protected against polarity reversal |
| Actuating control | double solenoid |
| Switching principle | 5/2 |
| Protection class | IP65 |
| LED color | Yellow |
| Min to Max Ambient temperature | -5 °C - 50 °C |
| Manual override | with detent |
| Working pressure min. | -.9 bar |
- Series HF04 with up to 24 valves and 24 coils
- Series HF04-XF with up to 32 valves and 32 coils
- Series HF04-XF the working ports are rotatable
- High connectivity through Multipol or Fieldbus connection
| Manufacturer Nr. | 0820062501 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.042000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




