Aventics 5/2-directional valve, Series IS12, size 1 0820024983 DISTRIBUTEUR ELECT ED 5/2 ISO1 W/O COIL
€134.32
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820024983
Manufacturer Nr.
0820024983
DISTRIBUTEUR ELECT ED 5/2 ISO1 W/O COIL
Frequently Bought Together
-
This Item:
€134.32Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 5/3-directional valve, Series 581, size 1 5811523500 V581-5/3EC-012DC-I1-2P22-HBX-PA-X-S-T1
€285.31Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R412014510 TU1-S-PAM-012-0150-BU-0050
€8.77Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 1060 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | 2.2 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Manual override | without detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | Internal |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Return | With spring return |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| basic valve with electrical connector | Basic valve without coil |
| Frame size | ISO 1 |
| Control pressure min. | 2.2 bar |
- Qn max. 2500 l/min
- Electrical. control
- Pneumatic control
- Width: 42 mm, 56 mm
| Manufacturer Nr. | 0820024983 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.290000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




