Aventics 5/2-directional valve, Series IS12, size 1 0820024950 DISTRIBUTEUR ELECT ED 5/2 ISO1 220/50
€149.80
Excl. 19% VAT ,
excl. Shipping Cost
Article
AVE-0820024950
Manufacturer Nr.
0820024950
DISTRIBUTEUR ELECT ED 5/2 ISO1 220/50
Frequently Bought Together
-
This Item:
€149.80Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics R480637506 TRB-DA-125-0160-0-2-2-1-1-1-BAS
€837.24Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
-
Aventics 7472018006 C12P-160-0300-22101MA11G33-M00-000-0000
€1,533.76Excl. 19% VAT , excl. Shipping Cost
Total price
| Activation | Electrically |
| Nominal flow Qn | 1060 l/min |
| Switching principle | 5/2 |
| Compressed air connection output | Base plate ISO 5599-1 |
| Working pressure min. | -0.9 bar |
| Working pressure max | 10 bar |
| Manual override | with detent |
| Electrical connection type | Plug |
| Electrical connection size | EN 175301-803, form A |
| Actuating control | Single Solenoid |
| Sealing principle | Soft Seal |
| Pilot | External |
| Standards | ISO 5599-1 |
| Pilot valve width | 30 mm |
| Valve type | Spool valve, positive overlapping |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Return | with air spring return |
| Compressed air connection input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection, exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot input | Base plate ISO 5599-1 |
| Compressed air connection pilot exhaust | Base plate ISO 5599-1 |
| basic valve with electrical connector | Basic valve without coil |
| Frame size | ISO 1 |
| Control pressure min. | 2 bar |
- Qn max. 2500 l/min
- Electrical. control
- Pneumatic control
- Width: 42 mm, 56 mm
| Manufacturer Nr. | 0820024950 |
|---|---|
| Manufacturer | Aventics |
| GPSR manufacturer information | AVENTICS GmbH, Ulmer Straße 4, DE-30880 Laatzen, aventics.com |
| Weight | 0.290000 |
| HS-Code | 84812090 |
| Article authenticity | Original product |
| Condition of article | New |
Customers Who Bought This Item Also Bought




